Ďalší deň, v piatok 21.11.2003 sme sa doplavili do Luxoru, kde bola konečná zastávka našej plavby po Níle. Odtiaľto sme podnikali výlety autobusmi do Údolia kráľov a do Karnaku, a z Luxoru sme aj odišli v sobotu večer vlakom do Káhiry.
       Luxor, vtedajšie Théby v rokoch 2100 - 750 pred n.l. (10. - 25. dynastia) stelesňoval moc a slávu Egypta. Hlavnými staviteľmi chrámu v Luxore (1400 - 1250 pred n.l.) boli Amenhotep III. a Ramesse II. Luxorský chrám sme boli obdivovať pri večernom osvetlení, v piatok o 17:00, po návrate z Údolia kráľov, na prehliadku sme mali dve hodiny. Bol to zaujímavý zážitok, luxorský chrám pôsobil pri večernom osvetlení veľkolepo. Napriek svojej veľkoleposti slúžil chrám iba ako kulisa k slávnostnému novoročnému pochodu na počesť boha Amona.
       Do chrámu se vstupuje jedným z najpôsobivejších vchodov v Egypte. Pylón bol vyzdobený motívom bitky pri Kadeši, kde vojská faraóna Ramessa II. uzavreli mier s chetitskou armádou. Pred pylónom stojí niekoľko obrovských sôch Ramessa II. a jeden z dvoch obeliskov z červenej žuly. Druhý je od roku 1883 v Paríži, na Námestí svornosti.
       Chrám má dve nádvoria spojené úzkou a bohato zdobenou kolonádou. Vo vnútri je sieň, ktorej steny rozprávajú príbeh zrodenia Amenhotepa III. Dalšia časť chrámu slúžila od roku 300 n.l. ako svätyňa rímskych cisárov a o tisíc rokov neskôr bola na nádvorí Ramessa II. postavená mešita, v ktorej sa moslimovia modlia dodnes.